top of page

Wij worstelen met vele problemen — en ze hangen allemaal met elkaar samen

Wij worstelen met vele problemen — en ze hangen allemaal met elkaar samen


19 april 2025


Er zijn van die tijden waarin alles tegelijk lijkt mis te gaan. Dit is zo'n tijd. We worstelen met werkloosheid, met hoge prijzen, met sociale vervreemding. Met jongeren die de boot missen. En met een politiek die vaker afremt dan vooruithelpt.

Wat het nog ingewikkelder maakt: het zijn geen losse problemen. Ze zijn met elkaar verweven. Het zijn zogeheten wicked problems — moeilijk te omschrijven, laat staan op te lossen. En toch moeten we proberen ze te duiden, te begrijpen, om er iets mee te kunnen.

Neem het toerisme. Er moeten arbeiders geïmporteerd worden, terwijl er duizenden lokale jongeren werkloos thuis zitten. Tegelijk stijgen de voedselprijzen explosief, terwijl ons eiland vruchtbare grond heeft en werkloze handen genoeg.


In 2013 deed Statenlid Omayra Leeflang een poging om daar iets aan te doen. Met de initiatiefwet voor een Jeugd Agrarische Brigade (JAB) wilde ze 1.000 jongeren aan werk helpen en de agrarische sector met 10% laten groeien. Jongeren zouden scholing krijgen en werk, maar ook sociaal perspectief. Dat is méér dan werk – dat is richting.

De Raad van Advies noemde het "populistisch". Een vreemd oordeel, van dezelfde raad die het wel realistisch vond om de eigen pensioenleeftijd te verhogen van 70 naar 75 jaar.

Het is precies dit soort tegenstrijdigheid die vooruitgang blokkeert. Want alles terzijde: de situatie vraagt om daden. Jongeren hebben werk, structuur en zingeving nodig. En het land heeft jongeren nodig. Waarom zou je dan niet inzetten op een nieuwe werkplicht, gekoppeld aan scholing en gemeenschapszin? Een nieuwe jeugdbrigade – niet als straf, maar als toekomstproject.

We kunnen niet blijven wachten op perfect beleid of perfecte plannen. Wat we nodig hebben, is moed. En actie.


Miguel Goede

Comments


© Miguel Goede, 2024
bottom of page